REKLAMA

Przełomowa gala wręczenia „polskich Oscarów”. Pierwszy raz wygrała animacja

Za nami 23. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły. Najwięcej statuetek co prawda otrzymał dramat „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, ale nie zwyciężył w najważniejszej kategorii. Główna nagroda powędrowała do Mariusza Wilczyńskiego za film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

orly 2021 lista zwyciezców zabij to i wyjedz z tego miasta
REKLAMA

To pierwsza animacja w historii Orłów, która wygrała w głównej kategorii (podobnie było też na festiwalu w Gdyni). Film pochodzącego z Łodzi reżysera bynajmniej nie jest bajkową produkcją w stylu Disneya. Nie od razu też zrewolucjonizuje i spopularyzuje polską animację na świecie. Zresztą w ostatnich latach nie możemy poszczycić się zbyt wieloma dziełami w tym gatunku.

Może więc przetrzeć szlak dla innych rodzimych twórców i pokazać, że tworzenie „kreskówek” nie jest żadną ujmą na honorze artysty. Zwłaszcza, że w ostatnich latach seriale i filmy animowane dla dorosłych stają się coraz bardziej popularne. To już nie jest nisza, ale potężna gałąź kultury.

REKLAMA

Mroczna animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” z nagrodą za najlepszy film – Orły 2021

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to animacja, która jest wieloletnim (film powstawał aż 14 lat) bardzo osobistym projektem artystycznym reżysera. Chciał w ten sposób przywrócić swoich rodziców do życia, raz jeszcze przeżyć z nimi stracone chwile i „zakończyć to w sobie”.

Moi rodzice zmarli jedno po drugim na przełomie 2000 i 2001 roku. Byli rozwiedzeni. Od trzeciego roku życia wychowywała mnie tylko mama. I, jak to bywa w życiu, trochę ich zaniedbywałem. Nie oddzwaniałem na telefony, nie przyjeżdżałem. Żyłem swoim życiem, do którego każdy dorosły ma prawo. Ale czasami nawet nie wykonywałem drobnych gestów, bo zawsze wszystko odkładałem na jutro. A przychodzi moment, kiedy jutra nie ma i już nic nie można zrobić.  I taki miałem w sobie smutek, żal, że kiedy można było się spotkać, nie spotkałem się, nie pożegnałem jakoś przed ich odejściem, nie powiedziałem, że ich kocham, nie przytuliłem... I tego już nie zrobię. I to mnie ugniatało.

— mówił reżyser w wywiadzie dla „Vivy”.

Głosu postaciom użyczyło wielu znamienitych polskich artystów – wielu z nich odeszło przed premierą m.in. m.in. Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, czy Gustaw Holoubek. Nagrodzony za muzykę został również nieżyjący kompozytor Tadeusz Nalepa.

Aż siedem Orłów otrzymali twórcy filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

To cieszy, ale... nie ma w tym niczego niespodziewanego. Film debiutującego w pełnym metrażu Jana Holoubka (syn Gustawa), którego znamy go też jako reżysera serialu „Rojst”, powstał na podstawie jednej z najgłośniejszych i najbardziej bulwersujących spraw w historii polskiego sądownictwa.

Tytułowy bohater spędził aż 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Każdy aspekt tej historii doprowadza do frustracji, a film w przekonujący sposób oddaje koszmar na jawie, który przeżył Komenda i jego bliscy.

W główną rolę wcielił się Piotr Trojan, który wcześniej grał głównie w teatrze i niewielkie role w filmach i serialach, w pełni zasłużenie otrzymał statuetkę – jego kreacja jest przejmująca i bardzo realistyczna (choć Maciej Musiałowski w „Hejterze” też dał solidny popis, ale film dostał „tylko” nagrodę publiczności). Inne aktorskie nagrody powędrowały do jego filmowej matki Agaty Kuleszy oraz kolegi z celi - Jana Frycza.

W jedynej kategorii serialowej była ostra konkurencja („Król”, „Rysa”, „W głębi lasu”, „Szadź” i najmniej konkurencyjna „Chyłka. Rewizja”), jednak król jest tylko jeden. Produkcja Canal+ ma swoje wady (przesadna teatralność i sterylność niektórych scen), ale oddaje ducha książki Szczepana Twardocha i niezwykły klimat przedwojennej Warszawy. Została świetnie zagrana i zrealizowana z iście „królewskim” rozmachem.

Nietypowa nagroda miała za to miejsce w kategorii za najlepsze zdjęcia. Otrzymali ją dwaj twórców ex aequo: Piotr Sobociński jr za „Jak najdalej stąd” i Michał Englert za „Śniegu już nigdy nie będzie”. Poniżej publikujemy listę tegorocznych laureatów.

Orły 2021 – pełna lista zwycięzców

REKLAMA
  • NAJLEPSZY FILM
    Zabij to i wyjedź z tego miasta – reż. Mariusz Wilczyński
  • NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
    Nędznicy – reż. Lajd Ly
  • NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
    Król – reż. Jan P. Matuszyński
  • NAJLEPSZA REŻYSERIA
    Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • NAJLEPSZY SCENARIUSZ
    Mariusz Wilczyński – Zabij to i wyjedź z tego miasta
  • NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
    Agata Kulesza – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
    Piotr Trojan – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
    Kinga Preis – Jak najdalej stąd
  • NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
    Jan Frycz – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • NAJLEPSZE ZDJĘCIA
    Piotr Sobociński jr – Jak najdalej stąd
    Michał Englert – Śniegu już nigdy nie będzie
  • NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
    Christopher Demuri, Lech Majewski – Dolina Bogów
  • NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
    Liliana Gałązka, Mirela Zawiszewska – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • NAJLEPSZE KOSTIUMY
    Katarina Štrbová-Bieliková – Szarlatan
  • NAJLEPSZA MUZYKA
    Tadeusz Nalepa – Zabij to i wyjedź z tego miasta
  • NAJLEPSZY DŹWIĘK
    Franciszek Kozłowski – Zabij to i wyjedź z tego miasta
  • NAJLEPSZY MONTAŻ
    Rafał Listopad – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • ODKRYCIE ROKU
    Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
    Wieloryb z Lorino reż. Maciej Cuske
  • NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    Hejter reż. Jan Komasa

Filmy i seriale nominowane w głównych kategoriach, w tym te, które wygrały Orły 2021, możemy obejrzeć online w serwisach VOD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA