Ci z was, którzy mają już za sobą seans pierwszych odcinków serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy", a nie znają lub nie pamiętają zbyt dobrze prozy profesora Tolkiena, mogą zastanawiać się, kim jest ten cały Celebrimbor. Jeśli odnieśliście wrażenie, że to ważna dla opowieści postać - macie słuszność. Bo to on odpowiada za powstanie tytułowych artefaktów.
W serialu Amazona "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" pojawiła się już - na krótko, ale jednak - niezwykle istotna postać. Celebrimbor został przez Najwyższego Króla przedstawiony jako "najwspanialszy z kowali", którego kunszt serialowy Elrond podziwia od dziecka. Dowiadujemy się, że bohater rozpoczyna właśnie pracę nad nowym projektem niesłychanej wagi. W Eregionie pokazuje Elrondowi młot Feanora, twórcy Silmarilów, po czym oświadcza, że sam nie chce poprzestać jedynie na wyrobie klejnotów - pragnie wykuć coś o prawdziwej mocy. W jego planach jest wieża, która pomieści "najwspanialszą kuźnię w dziejach". "Stworzymy w niej dzieła, które przemienią Śródziemie" - oświadcza. I nie myli się.
Uwaga: poniżej możecie znaleźć potencjalne spoilery z serialu.
Pierścienie Władzy: kim jest Celebrimbor u Tolkiena?
O ile pewne szczegóły dotyczące jego historii mogą w serialu mniej lub bardziej różnić się od tych spisanych przez J.R.R. Tolkiena, o tyle zarówno u profesora, jak i w produkcji Amazonu, Celebrimbor jest twórcą niezwykle potężnych artefaktów. Jak potoczyły się jego losy w książkowym pierwowzorze?
Celebrimbor (czyli: srebrnoręki) był synem Curufina, a zatem wnukiem i ostatnim potomkiem samego Feanora. Tolkien wprost pisał o nim jako o najznakomitszym z kowali w Eregionie w Drugiej Erze.
Książę Noldorów odciął się od uczynków swojego ojca, na których ciążyła przysięga Feanora - w ostateczności sprowadziła ona zgubę na cały ród. W Drugiej Erze zamieszkał w Eriadorze, stając się jednym z poddanych Galadrieli i Celeborna (to oni założyli królestwo Eregionu w pobliżu Khazad-dum). Celembrimbor dawał ujście swej miłości do sztuki, wciąż działając jako rzemieślnik i artysta w szerokim tego słowa znaczeniu. Dzięki jego współpracy z krasnoludami Eregion przybrał na sile, a Moria stała się znacznie piękniejszym miejscem. Napis na Bramie Durina jest zresztą dziełem Celebrimbora.
To Celebrimbor stworzył tytułowe Pierścienie Władzy - i to według wytycznych samego Saurona.
Jak to się stało? Pewnego dnia Celebrimbor przyjął w Eregionie kogoś, kto nazywał siebie Annatarem i przedstawiał się jako wysłannik samych Valarów. W tej złudnie szlachetnej postaci Sauron pokazywał się tym Pierworodnym, którzy pozostali w Śródziemiu. Jako "Pan Darów" namówił Celebrimbora do stworzenia potężnego bractwa kowali (Gwaith-i-Mirdain), a jeszcze później do wypowiedzenia Galadrieli buntu. Książę Noldorów stal się wówczas władcą Eregionu, a następnie - wraz z innymi kowalami - rozpoczął wykuwanie Pierścieni Władzy, oczywiście według wytycznych Saurona. Upadły Majar inspirował ich przez blisko 400 lat.
Tak oto wnuk Feanora stał się współtwórcą Siedmiu i Dziewięciu, a także wyłącznym twórcą Trzech Pierścieni. Dopiero później pojął swoją pomyłkę i fakt, że wszystko to było podstępem Saurona. Nieprzyjaciel osobiście stworzył Jedyny Pierścień w ogniu Góry Przeznaczenia, by kontrolować pozostałe.
Elf zdecydował się ukryć Trzy, oddał je zatem Galadrieli i Gil-Galadowi. Wówczas Sauron - chcąc je zdobyć - wypowiedział elfom wojnę, pojmał Celebrimbora i torturował go. Dowiedział się, gdzie znajduje się Siedem Pierścieni, jednak kowal nie wyjawił losu Trzech. Wówczas zginął, a jego przeszyte strzałami ciało sługa Morgotha rozkazał nabić na pal i nieść na czele wojsk ruszających do bitwy z Elrondem Półelfem.
Oczywiście, serialowe losy Celebrimbora mogą potoczyć się zgoła inaczej.