REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Na Amazon Prime Video jest masa świetnych seriali. Ale czy to znaczy, że opłaca się bardziej od Netfliksa?

Od dzisiaj Amazon Prime pozwala na korzystanie z Amazon Prime Video w cenie 49 złotych rocznie. Czy w tej sytuacji nadal opłacalny jest dużo droższy Netflix? Porównujemy obydwa serwisy VOD.

12.10.2021
12:07
Amazon Prime Video czy Netlix. Cena i porównanie
REKLAMA

Netflix to największa platforma VOD nie tylko na świecie, ale również w naszym kraju. Amazon z kolei jest gigantem głównie w USA, choć nie ogranicza swojej działalności na wzór HBO Max czy Disney+. Dlaczego więc w naszym kraju ich rozpoznawalność jest tak różna? I czy tłumaczą ją szczegóły obu ofert?

Platforma Netflix ostatnio sporo pozmieniała w swoim cenniku, a HBO Max i Disney+ jasno zadeklarowały, że prędko ich w Polsce nie zobaczymy. Co oznacza, że zamiast czekać na nowe usługi czy z uporem godnym lepszej sprawy godzić się na podwyżki, warto sprawdzić inne oferty. Na Rozrywka.Blog porównywaliśmy ostatnio serwisy Netflix i HBO GO, a teraz przyszła pora na pojedynek między dwoma innymi gigantami branży rozrywkowej - Amazon Prime Video staje w szranki z Netfliksem.

UWAGA: Na Facebooku działa już grupa Amazon.pl NAJLEPSZE OKAZJE - dołącz teraz

Amazon Prime Video czy Netflix? Porównujemy najważniejsze elementy obu platform:

Amazon Prime Video czy Netflix: Cena

Cena poszczególnych pakietów Netflix Polska uległa zmianie na początku sierpnia. Część użytkowników może być zadowolona z tej aktualizacji, bo od najnowszego rachunku zapłacą mniej. Rachunek niektórych pozostanie bez zmian, a resztę czeka dosyć poważna podwyżka. Jak to wygląda dokładnie w szczegółach? Pakiet Podstawowy jest od teraz dostępny za 29 zł miesięcznie, plan Standard kosztuje 43 zł, a klienci Premium muszą wydać 60 zł za możliwość korzystania z lepszej jakości.

Amazon Prime daje darmowy Amazon Prime Video

12 października 2021 roku Amazon wprowadził w Polsce usługę Amazon Prime, którego częścią jest Amazon Prime Video. Oznacza to, że za 49 zł rocznie mamy dostęp do filmów i seriali, gier oraz do darmowej dostawy zakupów z Amazona! Cena jest wręcz szokująco dobra, ale jest też mniej opłacalny pakiet - w cenie za 10,99 zł miesięcznie.

Wszyscy starzy posiadacze konta na Prime Video płacą 25,99 zł za miesiąc użytkowania. Z tej usługi można zrezygnować i zapisać się do nowego programu, by zapłacić 49 zł rocznie za Amazon Prime i w ramach tego korzystać z Prime Video.

Co ważne, Amazon jako ostatnia z amerykańskich korporacji wciąż trzyma się modelu bezpłatnego okresu próbnego. Każda osoba chcąca najpierw zbadać zawartość biblioteki Prime Video ma więc taką możliwość przez 30 dni i bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Osoby, które miały już konto na Prime Video, ale zdecydują się na nowy plan - Amazon Prime również mogą skorzystać z bezpłatnego okresu.

Liczebność biblioteki

Dokładna liczba filmów i seriali dostępnych w serwisach streamingowych ulega ciągłym zmianom ze względu na pojawiające się nowości i usuwane tytuły na licencji. Według najnowszych danych udostępnianych przez Surfshark VPN Netflix Polska oferuje łącznie 3398 produkcji oryginalnych i licencjonowanych. Spośród nich 2317 to filmy, a 1081 seriale. Ta liczba jednak wciąż się zmienia - nowe seriale są dodawane, a część produkcji na licencji znika z biblioteki. Netflix oczywiście może się pochwalić najliczniejszą biblioteką ze wszystkich platform VOD w Polsce, choć akurat rodzima wersja tej usługi wcale robi olbrzymiego wrażenia. W niektórych krajach na Netfliksie można znaleźć grubo ponad 4000 filmów i seriali.

Z Amazonem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Prime Video działa na rynku VOD w ramach miesięcznej subskrypcji pozwalającej na korzystanie z biblioteki bez dodatkowych opłat i ograniczeń, ale też jako swoista wypożyczalnia filmowych hitów za pieniądze. Gdybyśmy więc mieli doliczyć do ich oferty również produkcje dostępne w ramach tej drugiej opcji, to wyszłoby ich dużo więcej. Ale stawianie sprawy w taki sposób byłoby wyjątkowo nieprecyzyjne. Dlatego w podobnym porównaniu lepiej ograniczyć się do tej pierwszej grupy. Jej dokładna liczebność również jest trudna do ustalenia (różni się między krajami), ale za portalem Upflix możemy mówić o 1191 filmach i serialach dostępnych na Amazon Prime Video w Polsce.

Produkcje oryginalne polskie i zagraniczne

Netflix ma nad takimi konkurentami jak Apple TV+ czy właśnie Amazon Prime Video olbrzymią przewagę w postaci polskich produkcji. Widzowie VOD są bardzo łasi na tego typu lokalne nowości, dlatego liczba polskich Netflix Original w ostatnim czasie systematycznie rośnie. Do tej pory debiutowały na platformie takie filmy i seriale jak "1983", "W głębi lasu", "Sexify", "Rojst '97", "W lesie dziś nie zaśnie nikt" czy "Otwórz oczy". Amazon z kolei dopiero szykuje się do stworzenia pierwszej produkcji z udziałem polskich filmowców i nie będzie to zresztą dzieło fabularne. Mowa oczywiście o sportowym filmie dokumentalnym poświęconym osobie Roberta Lewandowskiego.

Nie oznacza to jednak, że na Prime Video nie znajdziemy żadnych wielkich hitów, które byłby w stanie rywalizować ze "Stranger Things", "BoJackiem Horsemanem", "House of Cards", "Domem z papieru", "The Umbrella Academy" czy "The Crown". Wręcz przeciwnie, wiele z najlepszych seriali ostatnich lat jest dostępnych tylko tam. Chodzi o takie produkcje jak niezwykle popularne "The Boys", fenomenalna animacja "Niezwyciężony", klimatyczny horror "Suspiria" czy jedno z lepszych sci-fi "The Expanse". Oprócz tego biblioteka Amazon Prime Video skrywa takie diamenciki jak "Jolt", "Kolejny film o Boracie", "Dźwięk metalu", "Książę w Nowym Jorku 2", "Wojna o Jutro", "Modern Love", "Good Omens" czy "Człowiek z Wysokiego Zamku".

Jakość obrazu w Amazon Prime Video i Netfliksie

Amazon Prime Video oferuje jakość strumieniowego przesyłania wideo do Ultra HD i jakość dźwięku przestrzennego 5.1. Nie wszystkie dostępne tam produkcje mogą się jednak pochwalić taką rozdzielczością. Zależy to od wieku produkcji i jej budżetu. Nowości bezpośrednio od Amazona praktycznie zawsze są dostępne w UHD i HDR. Co ważne, użytkownicy mają łatwy dostęp do informacji o jakości danego tytułu, bo wszystkie niezbędne dane wyświetlają się po najechaniu na interesującą nas produkcję tuż nad jej opisem.

Netflix działa inaczej z racji na obecność trzech różnych pakietów. Zakup planu Podstawowego daje dostęp do produkcji w 480p, w Standardzie obejrzycie nowości w High Definition, a pakiet Premium oznacza możliwość korzystania z UHD i HDR. Przy czym warto zwrócić uwagę na dodatkowy szczegół, z którego nie wszyscy nowi użytkownicy Netfliksa zdają sobie sprawę. Podobnie jak u Amazona nie wszystkie tytuły dostępne na Netflix Polska będą miały tak wysoką rozdzielczość. Zależy to od dostawcy internetu, możliwości technologicznych używanego urządzenia oraz wieku produkcji.

Layout, design strony i wyszukiwarka

Wygląd obu serwisów VOD jest pod wieloma względami bliźniaczo podobny. Na Amazon Prime Video dominują odpowiadające logu Amazona kolory błękitny, żółty i biały, a na platformie Netflix obracały się głównie wokół czerwonego i czarnego.

Natomiast to różnica czysto estetyczna. Obie usługi polecają jednak swoje produkcje w identyczny sposób, czyli za pomocą pogrupowanych w odpowiednich kategoriach kafelków. Wyszukiwarka Amazon Prime Video nie jest tak rozbudowana jak ta Netfliksa, ale już w porównaniu do HBO GO wypada całkiem dobrze. Pozwala bowiem na ograniczone korzystanie z ogólnych kategorii i oprócz wybranego przez nas tytułu poleca też inne wyniki pasujące do wpisanej frazy.

REKLAMA

Amazon Prime Video czy Netflix? Dodatkowe usługi

Netflix nie ogranicza w żaden sposób liczby urządzeń możliwych po podpięcia do konta. Liczba maszyn, na których można korzystać równocześnie zależy jednak od wybranego planu. Pakiet Podstawowy zezwala na tylko jedno urządzenie, Standard na dwa, a Premium na cztery jednocześnie. Amazon znajduje się zaś pośrodku tej wyliczanki, bo daje możliwość korzystania z konta trzem osobom równocześnie. Można oczywiście robić za pomocą strony internetowej, aplikacji mobile lub apek na rozmaite Smart TV. Obie usługi dają możliwość pobierania wybranych tytułów i oglądania ich online.

Amazon Prime Video stawia też mocno na interakcje między użytkownikami, co zapewnia usługa Wspólny Seans pozwalająca na wirtualne czatowanie w czasie rzeczywistym. Netflix ma z kolei sporą przewagę nad konkurentem, gdy idzie o lokalizację na język polski. Część produkcji Amazona nie jest dostępna nawet z napisami w języku polskim. Lektor czy dubbing należą zaś do absolutnej rzadkości.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wykupimy Amazon Prime Video jako część usługi Amazon Primę, do dyspozycji mamy także gry i darmową dostawę zakupów.

UWAGA: Na Facebooku działa już grupa Amazon.pl NAJLEPSZE OKAZJE - dołącz teraz

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA