Co to jest cameo? Przykłady występów gościnnych w Marvelu, DC i nie tylko
Cameo to termin, który bardzo często pojawia się w kontekście filmów i seriali, zwłaszcza tych o superbohaterach. Co on dokładnie oznacza, skąd się wywodzi to słowo oraz jakie mieliśmy najsłynniejsze występy gościnne tego typu w produkcjach na podstawie komiksów Marvela i DC? Wyjaśniamy i podsumowujemy.

Z tego tekstu dowiesz się:
- Czym jest cameo w kontekście filmów i seriali
- Jakie były najsłynniejsze cameo w ekranizacjach Marvela
- Kogo w produkcjach na podstawie komiksów grał Stan Lee
- Jakie dostaliśmy cameo w ekranizacjach komiksów DC
- Jakie inne ciekawe cameo mieliśmy w Hollywoodzie
- Skąd wywodzi się słowo cameo i od kiedy jest używane
Świat filmu i telewizji wykorzystuje wiele konwencji narracyjnych oraz technik, by zaskakiwać oraz rozbawiać widzów. Jednym z przykładów jest cameo. Tym słowem określa się krótkie występy gościnne reżysera, scenarzysty, aktora lub innej znanej osoby. Pojawienie się w danej produkcji postaci granej przez taką osobę zwykle jest niespodziewane - aczkolwiek często zabawę psują spoilery.
Cameo w filmach i serialach przybiera różne formy i może wartość symboliczną, sentymentalną lub humorystyczną. Czasem mamy do czynienia z easter-eggiem, czyli mrugnięciem okiem do widza (odbieranym zazwyczaj pozytywnie), czasem z fanserwisem, czyli próbą przypodobania się fanom konkretnej postaci (co często często spotyka się z krytyką), a niekiedy cameo ma meta-charakter.
Filmy i seriale Marvela - najciekawsze cameo
Jedną z firm ze świata popkultury, która bardzo często korzysta z formuły, jaką jest cameo, jest Disney. W ekranizacjach komiksów należącego obecnie do niego wydawnictwa Marvel zaliczamy często po kilka tego typu występów gościnnych w ramach jednego filmu lub serialu (z cameo przy tym bardzo często mamy do czynienia w scenach po napisach). A jakie były najsłynniejsze z nich?
W pierwszym filmie MCU, czyli „Iron Manie” (2008), Elon Musk zagrał samego siebie, a w „Thorze” (2011). cameo zaliczył scenarzysta komiksowy J. Michael Straczynski. W produkcji „Ant-Man” (2015). pojawił się z kolei Garrett Morris, który pierwszy grał tytułową postać w skeczu „Saturday Night Live”, a w „Strażnikach Galaktyki Vol. 2” (2017) zobaczyliśmy Davida Hasselhoffa.
Sporo cameo zaliczyliśmy też w „Doktor Strange w multiwersum obłędu”, gdzie pojawili się Illuminati z Ziemi-616. Należeli do nich m. in. Profesor X (Patrick Stewart) i Reed Richards (John Krasinski). Z kolei w „Deadpoolu i Wolverinie” (2024) w ramach cameo do roli Johny’ego Storma powrócił Chris Evans, a Channing Tatum zagrał Gambita (pierwotnie miał go grać skasowanym filmie o tej postaci).
Stan Lee - pełna lista cameo
Wiele cameo w filmach i serialach na podstawie komiksów Marvela zaliczył też przed śmiercią Stan Lee, czyli współtwórca takich postaci jak Spider-Man i Hulk oraz twarz tego wydawnictwa. Mogliśmy zobaczyć go w „takich filmach jak „Spider-Man” (2002), gdzie ratował dziecko podczas bitwy na Times Square) „Iron Man” (2008), gdzie został pomylony z Hugh Hefnerem przez Tony’ego Starka.
Oprócz tego pojawił się w filmie „Guardians of the Galaxy Vol. 2” (2017), w którym rozmawiał z Watcherami w kosmosie. Fani po tym cameo uznali, iż Stan Lee w każdym filmie Marvela gra zawsze tę samą postać i należy do tej samej murltiwersalnej organizacji, co Uatu z animacji „What If…?” (2021-2024). Po raz ostatni pojawił się zaś w „Avengers: Endgame" (2019) jako hipisa z lat 70.
Filmy i seriale DC - najciekawsze cameo
Wiele cameo zobaczyliśmy w przedostatnim filmie z cyklu DC Extended Universe, którym był „The Flash” (2023), gdzie do roli Batmana po latach powrócił George Clooney. Pojawił się tu nawet stworzony cyfrowo Nicolas Cage jako Superman z niezrealizowanego filmu. A jakie inne inne cameo mieliśmy w filmach i serialach DC na przestrzeni lat? Wybraliśmy najciekawsze z nich:
- „Batman v Superman” (2016) - na ekranie pojawił się Frank Miller, autor kultowego komiksu „Powrót Mrocznego Rycerza”;
- „Shazam!” (2019) - w scenie po napisach pojawia się Superman, ale nie widzimy jego twarzy;
- „Black Adam” (2022) - to tu w scenie po napisach po raz ostatni pojawił się Henry Cavill w roli Supermana;
- „Peacemaker”, sezon 1 (2022) - w finale pojawiają się przedstawiciele Ligi Sprawiedliwości, w tym Aquaman (Jason Momoa) i Flash (Ezra Miller).
Zdarza się przy tym, że cameo w uniwersum DC zaliczają osoby związane z Marvelem i na odwrót. W filmie „Deadpool 2” (2018) podróżujący w czasie główny bohater grany przez Ryana Reynoldsa spotkał i zabił… samego siebie, na chwilę przed przyjęciem roli w „Zielonej Latarnii” (2011). Stan Lee pojawił się z kolei na chwilę w animacji „Młodzi Tytani: Akcja! Film” (2018).
Inne przykłady słynnych cameo w Hollywood
Oczywiście świat kina nie kończy się na superbohaterach. Jedną ze słynnych osób, które pojawiały się przelotnie w produkcjach, był Alfred Hitchcock, którego mogliśmy zobaczyć wielokrotnie na ekranie w jego filmach takich jak „Północ, północny zachód” (1959). Ciepło wspominam też Billa Murraya grającego samego siebie w „Zombieland” (2009), Matta Damona w „Eurotripie” (2004).
Sprawdź inne nasze teksty poświęcone słynnym cameo:
A skąd w ogóle się wzięło słowo cameo?
To angielskie słowo w kontekście świata filmu używane jest już od stu lat, a mianem cameo określało się już w latach 20. ubiegłego wieku małą rolę o innym charakterze od pozostałych małych ról. Wywodzi się ono od łacińskiego cammaeus, włoskiego cammeo i francuskiego camahieu (a każde z tych słów powiązane jest w jakiś sposób z kamienną ozdobą i wyrytą na nim miniaturą).