REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

NERDCORNER: Namor - kim jest heros Marvela z "Czarnej Pantery 2" starszy od Kapitana Ameryki?

"Czarna Pantera 2" wprowadzi zupełnie nową postać do Marvel Cinematic Universe. Namor, korzystający z pseudonimu Sub-Mariner, jest przy tym starszy niż Kapitan Ameryka oraz samo wydawnictwo Marvel nie wspominając, o Aquamanie od DC nie wspominając. Kim właściwie jest ten przywódca mitycznej Atlantydy oraz jaki jest jego związek z Wakandą, mutantami oraz X-Menami? Wyjaśniamy.

09.11.2022
17:53
namor-kto-to-czarna-pantera-2-sub-mariner-marvel
REKLAMA

Dołącz do Disney+ z tego linku i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

Namor to (anty)bohater Marvela, który zaliczył swój debiut na ekranie w filmie "Czarna Pantera 2". To dość spore wydarzenie w świecie adaptacji komiksów o superbohaterach, gdyż mamy do czynienia z postacią starszą nawet od Kapitana Ameryki, Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana oraz X-Menów (a także od jego odpowiednika ze stajni DC Comics w postaci Aquamana). Jego historia sięga końcówki lat 30. ubiegłego wieku.

REKLAMA

Czytaj też:

Namor debiutował w zeszycie "Marvel Comics" #1 z 1939 r., czyli na 22 lata przed zmianą nazwy wydawnictwa Timely Comics na Marvel Comics. Jego twórcą jest Bill Everett. Rysownik i scenarzysta uznał, że Sub-Mariner będzie przeciwwagą dla pierwszej Ludzkiej Pochodni (The Human Torch), stworzonej przez Carla Burgosa (chodzi tu o androida Jima Hammonda; nie mylić z drugą Ludzką Pochodnią, czyli człowiekiem Johnnym "Human Torchem" Stormem z Fantastycznej Czwórki).

Marvel przedstawił Namora fanom przed premierą filmu "Czarna Pantera 2"

Kim jest Namor z "Czarnej Pantery 2" w komiksach Marvela?

Inspiracją dla Billa Everetta podczas prac nad Namorem był poemat "Rymy o sędziwym marynarzu" z 1798 r. Jego miano, znaczące "Mszczący się syn", powstało poprzez zmianę kolejności liter w imieniu Roman. Od samego początku bohater był opisywany jako istota potrafiąca żyć zarówno pod wodą, jak i na powierzchni. Do tego cechowały go zdolność latania oraz nadludzka siła. W późniejszych latach jego historię retconowano i związano na stałe z mitem o upadku Atlantydy.

Namor był przy tym jednym z pierwszych złoczyńców w historii komiksów o superbohaterach, a czytelnicy poznali go w chwili, gdy zaatakował Stany Zjednoczone, by później zagrozić zatopieniem Manhattanu i stoczyć pierwszą walkę z Ludzką Pochodnią. Na przestrzeni lat nie był jednak przedstawiany bynajmniej jednowymiarowo i np. pomagał aliantom w walce z hitlerowskimi Niemcami; został też z czasem określony mutantem. Dziś można go klasyfikować jako antybohatera.

Namor prędko dostał swój własny komiks o tytule "Sub-Mariner" i to jeszcze przed powstaniem Marvela.

Komiksy o Namorze wychodziły pierwotnie w latach 1941-1949 pod banderą Timely Comics, a "Sub-Mariner" doczekał się wtedy 32 zeszytów wydawanych co dwa miesiące. Potem o jego przygodach opowiadano jeszcze w latach 50., gdy wydawnictwo, które później stało się Marvelem, nosiło z kolei nazwę Atlas Comics. Były też plany przeniesienia tej postaci na ekrany za sprawą telewizyjnego serialu, ale je zarzucono. Nie zapomniano jednak o tej postaci.

Namor, podobnie jak Kapitan Ameryka i wiele innych herosów ze Złotej Ery (czyli sprzed powstania uniwersum Marvela, które zapoczątkował zeszyt "Fantastyczna czwórka" #1 z 1961 r.), z czasem został umieszczony w świecie zamieszkiwanym przez klan Richardsów, Spider-Mana i X-Menów. Jest zarówno mutantem, jak i międzygatunkową hybrydą pomiędzy człowiekiem i homo mermanus (czyli owocem miłości morskiego kapitana Leonarda McKenzie'ego i Fen, księżniczki Atlantydy).

Liczne podobieństwa pomiędzy Namorem i Aquamanem to oczywiście nie pierwszyzna w przypadku Marvela i DC.

Namor jest przy tym o dwa lata starszy od swojego kuzyna z konkurencyjnego wydawnictwa, czyli Arthura Curry'ego, a obie postaci mają podobne korzenie związane z mityczną krainą. Tak jak jednak Aquaman jest bohaterem i jednym z najważniejszych członków Ligi Sprawiedliwości, tak Sub-Mariner jest zwykle antagonistą - aczkolwiek w wielu przypadkach działa w słusznej sprawie, nawet jeśli jego metody bywają dość... ekstremalne.

Nie oznacza to jednak, że Namor, który bardzo często popada w złość i traci panowanie nad sobą, nigdy nie był w superbohaterskiej drużynie. W komiksach związany był zarówno z Avengersami, jak i Defendersami, a do tego był członkiem grupy Illuminati, którą na ekranie widzieliśmy w filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu". W ramach MCU na Ziemi-818 jednak Sub-Marinera nie uświadczyliśmy, ale ta postać pojawi się dopiero teraz, na Ziemi-616.

Namora w "Czarnej Panterze 2" gra meksykański aktor Tenoch Huerta.

Widzowie z Polski mogą kojarzyć go z serialu "Narcos: Meksyk", ale na tym jego dorobek twórczy się nie kończy. Otwartym pozostaje też pytanie, czy, kiedy i gdzie zobaczymy Namora ponownie oraz... po której stronie nadchodzących konfliktów, z ekranowymi "Sekretnymi Wojnami" na czele, stanie Sub-Mariner. Byłby cennym sojusznikiem dla Avengersów, a może go zwerbować też Kang Zdobywca.

Warto przy tym przypomnieć, że Namor jest pierwszym (nie mylić z najstarszym!) mutantem stworzonym przez Marvela, aczkolwiek jego związek z X-Menami jest dość luźny, zwłaszcza od zakończenia serii "Avengers vs. X-Men" z 2012 r. Ciekawe jednak, czy jego pojawienie się w filmie "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu", zbliży nas do debiutu innych mutantów w ramach Marvel Cinematic Universe.

Namor nie będzie przy tym pierwszym mutantem w MCU. Profesor X już się w nim pojawił (poniekąd, bo jedynie jako wariant z Ziemi-818), a Kamala Khan z Ziemi 616 została określona mutantką w swoim serialu "Ms. Marvel". Do tego otrzymaliśmy potwierdzenie, iż u boku Ryana Reynoldsa w filmie "Deadpool 3" ponownie wystąpi Hugh Jackman jako Wolverine (czyli James "Logan" Howlett).

REKLAMA
undefined
undefined
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA