REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Spider-Man: kolejność oglądania filmów, seriali oraz animacji i to nie tylko tych z Marvel Cinematic Universe

Chcesz obejrzeć po kolei wszystkie filmy ze „Spider-Manem”? A może zastanawiasz się, które animacje z tą postacią są faktycznie warte uwagi? Podpowiadamy, które i w jakiej kolejności produkcje z Peterem Parkerem, jego druhami oraz jego przeciwnikami warto obejrzeć - nie tylko w ramach cyklu Marvel Cinematic Universe.

21.10.2023
7:01
spider-man kolejnosc filmy marvel sony mcu
REKLAMA

Spider-Man jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów w historii. Zadebiutował w latach 60. ubiegłego wieku i od razu skradł serca fanów. Peter Parker, gdyż takie imię i nazwisko nosi ta postać, nie był żadnym magnatem technologicznym, superżołnierzem ani (pół)bogiem, tylko zwykłym nastolatkiem. Mierzył się z takimi samymi problemami, co dzieciaki czytające komiksy mu poświęcone, a supermoce zyskał po tym, jak ugryzł go radioaktywny pająk.

REKLAMA

Czytaj inne nasze teksty na temat kolejności oglądania filmów i seriali:

Na przestrzeni lat w komiksach pojawiło się wielu Spider-Manów i innych Spider-Istot. Powstała też masa ekranizacji przygód człowieka-pająka oraz innych postaci z nim związanych. Oprócz trylogii Sama Raimiego i dylogii Marca Webba dostaliśmy trzy filmy Jona Wattsa, które są częścią Marvel Cinematic Universe. Na tym jednak nie koniec, bo Peter Parker pojawił się w wielu innych produkcjach, w tym filmach, serialach oraz animacjach.

Spider-Man - lista filmów sprzed powstania MCU wydane po 2000 r.

Na pierwszy ogień warto ruszyć z trylogią filmów Sama Raimiego wytwórni Sony Pictures, która nabyła prawa do ekranizacji komiksów o Spider-Manie. Składają się na nią trzy filmy Sama Raimiego, a w tytułowej roli wystąpił Tobey MaGuire. Na ekranie pojawili się obok niego również Kirsten Dunst grająca Mary Jane Watson oraz Willem Dafoe w roli Normana Osborna a.k.a. Zielonego Goblina. Każdy z kolejnych filmów jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego:

  • „Spider-Man”, reż. Sam Raimi, 2002;
  • „Spider-Man 2”, reż. Sam Raimi, 2004;
  • „Spider-Man 3”, reż. Sam Raimi, 2007;

Sony planowało nakręcić film „Spider-Man 4” z udziałem Tobeya MaGuire’a, ale nie został on zrealizowany (ale możliwe, że powstanie!). Zamiast tego wytwórnia zdecydowała się na reboot. Peterem został Andrew Garfield, któremu partnerowali Emma Stone jako Gwen Stacy oraz Rhys Ifans jako Curt Connors a.k.a. Jaszczur. Chociaż planowano trzeci film Marca Webba oraz spin-off „The Sinister Six”, realizacji doczekały się tylko dwa filmy o tej inkarnacji Parkera:

  • „Niesamowity Spider-Man” / „The Amazing Spider-Man”, reż. Marc Webb, 2012;
  • „Niesamowity Spider-Man 2” / „The Amazing Spider-Man 2”, reż. Marc Webb, 2014;

Po kiepskim przyjęciu drugiej części Sony zmieniło plany i dogadało się z Marvelem należącym już wtedy do Disneya. Wytwórnie zdecydowały, że trzecia wersja Petera Parkera pojawiła się w ramach cyklu Marvel Cinematic Universe, a w bohatera wcielił się Tom Holland i to dzięki niemu korporacje nie zerwały umowy między sobą. Wystąpił zarówno w trzech filmach poświęconych Spider-Manowi, jak i innych produkcjach w ramach MCU. No i może powrócić (podobnie zresztą jak Andrew Garfield).

Peter Parker w Marvel Cinematic Universe

Pierwszym filmem, w którym Tom Holland wystąpił jako człowiek-pająk, był „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”. Spider-Man, który już wcześniej walczył ze złem i występkiem we własnym zakresie, został w nim zwerbowany przez Tony’ego Starka do „wojny domowej” pomiędzy dwoma grupami Avengersów. Co jednak ciekawe, to nie jest pierwszy raz, gdy widzieliśmy Petera Parkera w MCU. Okazuje się, że to właśnie on był tym młodym chłopcem w masce z filmu „Iron Man 2”.

Tom Holland wystąpił potem w pierwszym filmie w ramach MCU poświęconym głównie Parkerowi, którym był „Spider-Man: Homecoming” w reżyserii Jona Wattsa. Później mieliśmy okazję go oglądać zarówno w „Avengers: Wojna bez granic” i „Avengers: Koniec gry” od braci Russo, jak i w dwóch kolejnych filmach skupiających się na Peterze. Pełna i chronologiczna lista filmów ze Spider-Manem w ramach Marvel Cinematic Universe prezentuje się następująco:

  • „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” / „Captain America: Civil War”, reż. Anthony Russo, Joe Russo, 2016;
  • „Spider-Man: Homecoming” / „Spider-Man: Homecoming”, reż. Jon Watts, 2017;
  • „Avengers: Wojna bez granic” / „Avengers: Infinity War”, reż. Anthony Russo, Joe Russo, 2018;
  • „Avengers: Koniec gry” / „Avengers: Endgame”, reż. Anthony Russo, Joe Russo, 2019;
  • „Spider-Man: Daleko od domu” / „Spider-Man: Far From Home”, reż. Jon Watts, 2019;
  • Spider-Man: Bez drogi do domu” / „Spider-Man: No Way Home”, reż. Jon Watts, 2021.

Oprócz tego Spider-Man pojawił się w serialu animowanym „What If…?”. Jest on częścią MCU, ale pokazywane są w nim alternatywne uniwersa, a nie Ziemia-616. Głos pod tę postać podkładał tu Hudson Thames. Do tego w ostatnim filmie Jona Wattsa pojawili się aż trzej Parkerowie, a do Toma Hollanda na ekranie dołączyli Tobey MaGuire i Andrew Garfield, a ich Peterzy przybyli do tego głównego świata Marvel Cinematic Universe dzięki motywowi multiwersum.

A to i tak nie koniec filmów i seriali ze Spider-Manem!

W człowieka-pająka w latach 1978-1979 wcielał się Nicholas Hammond w ramach serialu „The Amazing Spider-Man” rozpoczętego filmem telewizyjnym. Aktor pojawił się też w trzech filmach wydanych w Europie w kinach w latach 1977, 1978 i 1981, którymi były odpowiednio „Spider-Man”, „Spider-Man Strikes Back” i „Spider-Man: The Dragon's Challenge”. W latach 70. w Japonii powstały z koeli serial oraz film „Spider-Man”, w których wystąpił Takuya Yamishiro.

Oprócz tego warto wspomnieć o „Spidey Super Stories” (1974–1975), czyli segmentach programu edukacyjnego „The Electric Company” amerykańskiej stacji PBS, gdzie w Spider-Mana wcielił się Danny Seagren. W ostatnich dekadach powstała też cała masa animacji o człowieku-pająku, ale każdą z nich można oglądać osobno i w dowolnej kolejności, gdyż nie są ze sobą powiązane fabularnie. Pełna lista kreskówek prezentuje się następująco:

  • „Spider-Man”, 1967-1970;
  • „Spider-Man”, 1981-1982;
  • „Spider-Man and His Amazing Friends”, 1981-1983;
  • „Spider-Man: The Animated Series”, 1994-1998;
  • „Spider-Man Unlimited”, 1999-2001;
  • „Spider-Man: The New Animated Series”, 2003;
  • „The Spectacular Spider-Man”, 2008-2009;
  • „Ultimate Spider-Man”, 2012-2017;
  • „Spider-Man”, 2017-2020;
  • „Spidey and His Amazing Friends”, 2021-.

Moją ulubioną animacją jest zdecydowanie „Spider-Man: The Animated Series”, którą w Polsce można było oglądać pod koniec ubiegłego wieku na Fox Kids i to na przemian z emitowanymi wtedy „X-Menami”. W polskiej wersji Disney+ można obejrzeć po jednym sezonie obu tych broniących się do dziś marvelowskich produkcji - aby zobaczyć pozostałe, trzeba skorzystać z VPN-a.

Oprócz tego Spider-Man zaliczył gościnne występy w wielu innych animacjach. Poza krótkim cameo w „X-Men: The Animated Series” z lat 90. warto wymienić „Spider-Woman” z lat 70. oraz wydawane w drugiej dekadzie XXI w. seriale „Avengers Assemble” „Hulk and the Agents of S.M.A.S.H.”, „Marvel Disk Wars: The Avengers”, „Guardians of the Galaxy” oraz „Marvel Future Avengers”.

A co z „Venomem” i „Morbiusem”?

Ze względu na napięte stosunki pomiędzy Sony i Disneyem właściciele praw do ekranizacji przygód Spider-Mana oraz innych postaci z komiksów poświęconych tej postaci postanowili wydać filmy o jego przeciwnikach, w których Peter Parker ani żaden inny człowiek-pająk się… nie pojawia. Produkowane są one niezależnie od serii MCU, aczkolwiek są z nią od jakiegoś czasu luźno powiązane za sprawą wspomnianego motywu multiwersum.

Tymi filmami są obie części „Venoma” z Tomem Hardym w roli głównej (w filmach „Venom” i „Venom 2: Carnage” zagrał dziennikarza Eddiego Brocka, który połączył się z symbiotem) oraz „Morbius”, w którym w tytułowego antybohatera (i tzw. żyjącego wampira zarazem) wcielił się Jared Leto, a dołącza do nich „Kraven Łowca”. Można oglądać je kompletnie niezależnie od wszystkich pozostałych, bo ze Spider-Manem związane są jedynie tematycznie, a nie fabularnie.

No i nie przegap „Spider-Verse”!

Perełką w ofercie Sony są dwie pełnometrażowe animacje z cyklu „Spider-Verse” dystrybuowane w Polsce pod tytułami „Spider-Man Uniwersum” i „Spider Man: Poprzez multiwersum”. Pojawia się w nich wielu Peterów Parkerów, ale nie grają oni pierwszych skrzypiec - głównym bohaterem tej serii zaplanowanej jako trylogia jest Miles Morales. Ta postać zadebiutowała w komiksach z serii Ultimate, które skupiały się na innym uniwersum niż Ziemia-616.

REKLAMA

Obie animacje są po prostu wspaniałe i również w nich pojawia się motyw multiwersum - dzięki niemu pojawiają się tutaj takie postaci jak Spider-Gwen czy Peter Porker a.k.a. Spider-Ham i mamy tu masę różnych cameo. Mimo to można oglądać je niezależnie od jakichkolwiek innych filmów, seriali i animacji o Spider-Manie, ale fani, którzy je znają (lub są fanami komiksów o Peterze Parkerze i spółce), znajdą tutaj masę fajnych easter-eggów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA