REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Co dalej z X-Menami w filmach Marvela? To są możliwe scenariusze po "Doktorze Strange'u 2"

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" wbrew obawom nie okazał się istnym festiwalem cameo, ale na ekranie pojawiło się kilka znanych twarzy. Ich obecność w najnowszej produkcji Disneya z cyklu MCU każe sobie zadać pytanie o przyszłość mutantów, należących do grupy X-Men, w kolejnych filmach i serialach Marvela. W jaki sposób Kevin Feige może ich wprowadzić na Ziemię-616 i czy w ogóle to zrobi? Analizujemy możliwe scenariusze.

23.05.2022
6:03
x-men marvel filmy seriale mcu 1
REKLAMA

Uwaga na spoilery z filmu "Doktor Strange 2"!

Tuż po premierze filmu "Doktor Strange w multiwersum obłędu", ze względu na pojawienie się Charles Xaviera oraz grupy Illuminati, w sieci wybuchły dyskusje na temat tego, jaka w zasadzie przyszłość czeka słynnych mutantów w ramach Marvel Cinematic Universe. Disney uparcie milczy, a w serwisach społecznościowych rozpatrywane są najróżniejsze mniej lub bardziej realne scenariusze dotyczące X-Menów w filmach i serialach Marvel Studios.

REKLAMA

Czytaj też:

Już w materiałach promocyjnych najnowszego filmu Marvel Studios pojawił się charakterystyczny głos i futurystyczny żółty wózek dla inwalidów, które zwiastowały pojawienie się pierwszego mutanta w filmie z cyklu MCU. Doniesienia krążące po sieci od miesięcy się potwierdziły, ale problem w tym, że to był jakiś Xavier, a nie ten Xavier z filmów o X-Menach od wytwórni Fox.

Nie jest to też nawet Profesor X z animacji "X-Men" z lat 90., bo jest nią jedynie inspirowany (a szkoda, bo trochę na to liczyłem, tym bardziej że Marvel tworzy właśnie jej oficjalną kontynuację w postaci "X-Men '92"). Charles z Ziemi-838 to tylko i aż kolejna wersja tego samego bohatera, którego po raz pierwszy i być może ostatni widzieliśmy razem z innymi członkami Illuminati.

Co to oznacza dla przyszłości X-Menów w filmach z cyklu Marvel Cinematic Universe? Absolutnie nic. Disney zostawił sobie otwarte furtki, aby wprowadzić ich na ekrany obok pozostałych superbohaterów w dowolny wybrany przez siebie sposób. A jak to może zrobić? Postanowiłem przyjrzeć się kilku scenariuszom - zarówno tym bardziej prawdopodobnym jak i mniej.

Mutanci z Ziemi-838 i Avengers vs X-Men

Nie oszukujmy się: gdyby w MCU istnieli mutanci, to już byśmy o nich usłyszeli. Próby przekonania nas, że od zawsze w nim byli, mijają się w z celem. Jeszcze z Fantastyczną Czwórką można kombinować, że jest z lat 60. i zagubiła się na dekady w Wymiarze Kwantowym (niczym Kapitan Ameryka w lodzie), bo to tylko jedna rodzina, ale mutanci to przecież cały gatunek!

Jedna z hipotez zakłada, że w ramach kolejnej fazy MCU przeniesiemy się na stałe na Ziemię-838, a przy okazji cofniemy się w czasie. Moglibyśmy obserwować formowanie się grupy X-Men aż do momentu śmierci ich mentora, Charlesa Xaviera, z ręki Wandy z Ziemi-616. Materiału jest tutaj na kilka filmów i seriali, bo mutantów w komiksach jest chyba tyle samo, co wszystkich innych superherosów.

Taki scenariusz prowadziłby prostą drogą do konfliktu Avengers vs X-Men, podczas którego Wolverine i spółka mogliby szukać Szkarłatnej Wiedźmy, aby się na niej zemścić. Nie wierzę w to jednak z prozaicznego powodu: w "Doktorze Strange'u 2" podkreślono zamianę kolorów... sygnalizacji świetlnej na Ziemi-838. To detal, ale byłby niezwykle upierdliwy dla filmowców, którzy musieliby o tym pamiętać.

Dwie dekady temu Marvel postanowił odświeżyć swoje komiksy i utworzył linię wydawniczą Ultimate z Ziemią-1610. Wydawano osadzone na niej zeszyty równolegle do tych, które rozgrywały się na komiksowej Ziemi-616. Dzięki temu wydawnictwo mogło odświeżyć wszystkich swoich bohaterów i napisać im nowocześniejsze origin stories bez deptania spuścizny z ostatnich kilku dekad.

Na podobny krok może zdecydować się Marvel Studios i w ramach MCU to właśnie na nowej Ziemi-1610, a nie Ziemi-838, mogą pojawić się wreszcie mutanci. Również i tutaj jest potencjał na konflikt pomiędzy Avengersami i X-Menami, ale po scenie po napisach z "Doktora Strange'a 2" dużo bardziej prawdopodobna jest adaptacja serii "Secret Wars" (tym bardziej że nadchodzi nowa "Fantastyczna Czwórka"!).

To właśnie w cyklu "Secret Wars" dużą rolę odgrywali Illuminaci, którzy działali podczas zderzeń wymiarów, aż pozostały jedynie dwa: Ziemia-616 i Ziemia-1610 (i oba pod jej koniec zostały zniszczone). Potem multiwersum zostało zresetowane, a do tego głównego uniwersum Marvela trafiło kilka postaci z linii Ultimate, w tym m.in. Miles Morales. Może właśnie w ten sposób do MCU wskoczą X-Meni?

MCU połączy się z filmami X-Menami wytwórni Fox lub animacją X-Men '97

Tworzenie zupełnie nowego uniwersum trwałoby latami i potrzeba całej masy filmów i seriali, aby ludzi zaczął obchodzić los nowych postaci, gdy te wejdą w konflikt z Avengersami i spółką. Nie jest to jednak wcale konieczne, skoro Marvel dysponuje prawami do mutantów kupionych razem z wytwórnią Fox. Oni też mogą brać udział w adaptacjach "Avengers vs X-Men" albo "Secret Wars".

Nie jestem jednak co do tego pomysłu przekonany - jak to mówił swego czasu widzom Deadpool, X-Menom potrzeba grupy dziarskich dwudziestoparolatków, którzy będą mogli przez najbliższą dekadę nosić na barkach całą franczyzę. Dla wytwórni ta grupa bohaterów to prawdziwa żyła złota i lepiej z ekonomicznego punktu widzenia byłoby obsadzić w tych rolach nowych bohaterów na kolejne lata.

To samo tyczy się mutantów z "X-Men '97". Z jednej strony może ona połączyć uwielbianą przez fanów animację z lat 90. z MCU, ale jeśli już, to stanie się to raczej na podobnej zasadzie, co w przypadku pojawienia się Andrew Garfielda i Tobera MaGuire'a w "Spider-Man: No Way Home". Przekonamy się o tym za rok, gdy nowy serial dla małych i dużych dzieci trafi na Disney+.

House of M w MCU i Ziemia-616 bez mutantów

W jednej z głośniejszych serii komiksowych Marvela w historii Wanda Maximoff wypowiedziała słynne słowa "No More Mutants" i starła z powierzchni Ziemi większość przedstawicieli homo superior, robiąc z nich zagrożony gatunek. Kto wie - może w przeszłości na Ziemi-616 stało się już coś podobnego i co z pomocą magii albo podróży w czasie uda się jeszcze odkręcić?

Z drugiej strony podczas gdy fani się głowią, w jaki sposób Kevin Feige i spółka wprowadzą mutantów na Ziemię-616, może się okazać, że takiego planu nawet nie ma. Disney może na tym etapie uznać, że X-Meni w MCU nie są już potrzebni i ich wprowadzenie byłoby zbyt problematyczne, a nowe filmy i seriale im poświęcone będą całkowicie odseparowane od reszty produkcji.

Ziemia bez mutantów w ramach nieskończonego multiwersum nie powinna być jednak niczym dziwnym. America Chavez w filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu" opowiadała, że zanim spotkała Doktora Strange'a z Ziemi-616 odwiedziła kilkadziesiąt różnych wymiarów, ale w żadnym z nich nie poznała jakiegokolwiek Spider-Mana, podczas gdy jeszcze chwilę temu widzieliśmy ich trzech...

Szkarłatna wiedźma i Quicksilver byli pierwszymi mutantami

Inna hipoteza zakłada, że pierwszych mutantów w MCU już widzieliśmy, bo byli nimi... Wanda i Pietro Maximoffowie. Problematyczne może być co prawda to, że historyczny spór wytwórni Disney oraz Fox o X-Menów sprawił, iż pochodzenie rodzeństwa na komiksowej Ziemi-616 zostało zretconowane, bo jednak nie są mutantami, ale Marvel Studios i tak sporo czerpie z... uniwersum Ultimate.

Ziemia-1610 w komiksach rządzi się swoimi prawami i na niej mutanci nie byli kolejnym ogniwem ewolucji, tylko zyskali moce w wyniku rządowego eksperymentu - tak jak właśnie Szkarłatna Wiedźma i Quicksilver z MCU. Może się okazać, że Wolverine gdzieś za kulisami już wysuwa swoje szpony, ale mieszkańcy Ziemi-616 po prostu nie są jeszcze świadomi istnienia homo superior...

PS Jeśli miałbym popuścić wodze fantazji, to dorzuciłbym wątek wyspy Krakoa, która jest nowym domem mutantów w komiksach, ale na to, jak mythos X-Menów odmieniły serie "House of X" i "Powers of X", przeciętny zjadacz popcornu nie jest chyba jeszcze gotowy. Z drugiej strony Marvel już nie raz zagrał va banque, stawiając na niepewne pomysły, a kilka razy mu się to niezwykle opłaciło.

REKLAMA

W cyklu NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA