REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

NERDCORNER: Kto tak naprawdę wykradł plany Gwiazdy śmierci w "Gwiezdnych wojnach"?

"Łotr 1" to spin-off sagi "Star Wars", który opowiada o bohaterskim zdobyciu planów Gwiazdy Śmierci. Przed erą Disneya ta historia wyglądała jednak zdecydowanie inaczej. Opowiadano ją zresztą wielokrotnie. Jak to wyglądało i kto pierwotnie za odpowiadał za zniszczenie superbroni Imperium? Zapraszam do lektury.

25.03.2022
10:50
gwiezdne wojny gwiazda śmierci expanded universe star wars
REKLAMA

Przed przejęciem marki "Star Wars" przez Disneya istniało tzw. Expanded Universe. Był to zbiór książek, komiksów, gier wideo, podręczników do papierowych RPG-ów i mnóstwa innych źródeł opowiadających kolejne historie w uniwersum "Gwiezdnych wojen". To już jednak przeszłość, bo korporacja chciała mieć wolną rękę na tworzenie nowych historii.

Expanded Universe przemianowano na tzw. "Legendy" i rozpoczęto kręcenie nowych filmów. Oprócz epizodów pojawiły się spin-offy, a pierwszy z nich, czyli "Rogue One", opowiedział nam na nowo historię odważnych członków ruchu oporu, którzy wykradli plany Gwiazdy Śmierci z magazynu złowieszczego Imperium.

REKLAMA

Główną bohaterką filmu "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" jest niejaka Jyn Erso.

rogue-one-gwiazda-smierci-plany-star-wars-gwiezdne-wojny-expanded-universe-legendy-lotr-1 class="wp-image-1923208"
Jyn Erso i spółka zdobyli plany Gwiazdy Śmierci w nowym kanonie "Star Wars"

Los bohaterki i jej towarzyszy był przy tym przesądzony od samego początku. O tym, jak de facto kończy się "Rogue One", wiemy przecież od czterech dekad z napisów początkowych pierwszych "Gwiezdnych wojen". Grupa wyrzutków pod wodzą Jyn Erso odniosła natomiast pierwsze zwycięstwo w walce z Imperium i wykradła plany Gwiazdy Śmierci (z planety Scarif), co zakończyło się zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Historię zdobycia planów najstraszliwszej broni Imperium opowiadano wcześniej jednak już kilkukrotnie. Jeszcze przed przybyciem Disneya doprowadziło to do pojawienia się pewnego chaosu. Potem wyjaśniono ostatecznie, że to kilka grup buntowników równolegle zdobywało swoje części planów, a dopiero całość pozwoliła Luke'owi Skywalkerowi zniszczyć stację bojową w "Nowej nadziei".

Po raz pierwszy historię stojącą za planami Gwiazdy Śmierci przedstawiono już w 1981 r. i to w... radiu.

Warto przypomnieć, że "Gwiezdne wojny" miały adaptację książkową, którą napisał Alan Dean Foster (był ghostwriterem George'a Lucasa). Marvel zaś, zanim na lata stracił prawa do marki "Star Wars", zaadaptował produkcję w formie komiksu. Historię Luke'a Skywalkera i jego walki ze złowrogim Imperium opowiedziano też w słuchowisku radiowym, wykorzystując stare zapiski twórcy opowieści rodem z Odległej Galaktyki.

Historię podzielono na 13 rozdziałów po godzinę każdy. W dwóch z nich opowiedziano o wydarzeniach dziejących się jeszcze przed pierwszą sceną "Nowej nadziei". Dowiedzieliśmy się wtedy, że agenci Rebelii wykradli dane na planecie Toprawa i przekazali je księżniczce Leii. Imperium szybko się o tym dowiedziało i ruszyło w pościg. Dalszą część historii jest nam oczywiście doskonale znana.

rogue-one-gwiazda-smierci-plany-star-wars-gwiezdne-wojny-expanded-universe-legendy-lotr-1 class="wp-image-1923247"
Gwiazda Śmierci potrafi niszczyć całe planety

Po raz kolejny do kwestii planów Gwiazdy Śmierci powróciliśmy w 1993 r. po wydaniu gry "X-Wing".

Symulator lotu ikonicznym gwiezdnym myśliwcem rozgrywał się fabularnie przed "Nową nadzieją". Wyjaśniał przy tym, jak dokładnie Rebelia dowiedziała się o istnieniu potężnej stacji bojowej Imperium i w jaki sposób dzielni piloci zdobyli jej plany. Poznaliśmy wtedy kryptonim operacji, o której efektach można było słuchać w audycji radiowej: Skyhook.

To stąd poznaliśmy prawdę o wydarzeniach na planecie Toprawa. Bitwa, która tam się rozegrała, była pierwszym poważnym zwycięstwem Rebelii. Część planów wykradziono podczas starcia w kosmosie, a część w trakcie misji naziemnej. Rebeliantom udało się w ostatniej chwili wysłać je na pokład statku księżniczki Leii nazwanego Tantive IV... Brzmi znajomo, prawda?

Kwestię planów Gwiazdy Śmierci poruszono również w powieściach z lat 90.

Wątek bitwy na Toprawie kontynuowały niegodna zapamiętania paragrafówka o tytule "Jedi Dawn" z 1993 r. i (znacznie istotniejsza z punktu widzenia tej historii) powieść "Rebel Dawn" z 1998 r.. Książka wydana w Polsce pod tytułem "Świt Rebelii" to trzecia część trylogii przygód Hana Solo pióra A. C. Crispin. Na kartach książki opisano, iż za zdobycie planów Gwiazdy Śmierci odpowiadała Bria Tharen, czyli ukochana Hana Solo z lat młodości. Zarówno ona, jak i wspierająca ją grupa Rebeliantów, bohatersko zginęli wysyłając plany do księżniczki Lei. Podobnie jak agenci na Toprawie. Na tym etapie historia się jednak nie kończy, tylko staje się coraz bardziej zawiła.

rogue-one-gwiazda-smierci-plany-star-wars-gwiezdne-wojny-expanded-universe-legendy-lotr-1 class="wp-image-1923196"
"Dark Forces" to gra wideo o zdobywaniu planów Gwiazdy Śmierci

Sytuację skomplikował fakt, że po raz kolejny ten temat poruszono w grze wideo o tytule "Dark Forces".

To shooter z 1995 r., w którym po raz pierwszy pojawił się Kyle Katarn - były szturmowiec i jeden z ciekawszych bohaterów z całego Expanded Universe, który po latach został rycerzem Jedi. Kyle Katarn również wykradł plany Gwiazdy Śmierci, tylko z imperialnej placówki na planecie Danuta. Tę nieścisłość udało się w prosty sposób wyjaśnić za pomocą retcona.

Uznano, że dane zdobyte przez Kyle'a Katarna były tylko niewielką częścią planów stacji bojowej Imperium, ale kluczową dla zrozumienia i zdekodowania planów zdobytych przez drużynę na Toprawie. Wyjaśniła to pierwsza powieść z serii "Dark Forces" o podtytule "Soldier for the Empire" wydana w 1997 r. Do tej pory wszystko grało, ale wszystko szlag trafił fabułę przy premierze kolejnej gry osadzonej w uniwersum "Star Wars".

Kampania do shootera "Star Wars: Battlefront II" z 2005 r. po raz kolejny opowiedziała historię pozyskania planów Gwiazdy Śmierci.

Tym razem zdecydowano się zupełnie zignorować dotychczasową wersję tej historii. W grze Rebelianci pozyskali plany... szturmując samą stację. Następnie zostały one przesłane na pokład Tantive IV z kompleksu Polis Massa, czyli miejsca narodzin Luke'a i Leii. Co ważne, ponieważ to była historia z kampanii fabularnej w grze wideo dopasowana do wieloosobowych map, można uznać ją za niekanoniczną. Zupełnie nie pokrywa się z innymi źródłami, a sam pomysł, by Rebelianci przebywali na pokładzie Gwiazdy Śmierci i mieli szansę na walkę z Imperium jeszcze przed wydarzeniami z "Nowej nadziei", wydaje się po prostu niedorzeczny.

rogue-one-gwiazda-smierci-plany-star-wars-gwiezdne-wojny-expanded-universe-legendy-lotr-1 class="wp-image-1923244" width="594" height="297"
Historia "Star Wars" od podszewki - NERDCORNER

Wątek zdobycia planów stacji bojowej Imperium pojawiły niedługo później w kolejnej grze wideo - tym razem w strategii "Empire at War" z 2006 r. Także i tym razem najlepiej potraktować tę historię jako niebyłą, chociażby z tego powodu, że miałby pojawić się w niej sam Han Solo. To zresztą nie jedyna nieścisłość w tej wersji historii, dla której plany Gwiazdy Śmierci są zresztą tylko tłem. Tym razem źródłem planów był nie brawurowy atak żołnierzy lub akcja zgrabnie przeprowadzona przez szpiegów, a zdrajca w szeregach Imperium. Pojawili się nawet Bothanie torturowani przez Imperatora, którzy zdradzili mu tożsamość odbiorcy danych, ale... oni mieli przecież udział w zdobyciu planów drugiej Gwiazdy Śmierci, nie pierwszej.

Motyw tego zdobywania planów "Gwiazdy Śmierci" pojawił się w jeszcze jednej grze wideo o tytule "Lethal Alliance".

Tutaj zdecydowano powrócić do pomysłu znanego z "Dark Forces" wydanego dekadę wcześniej. Gracze wcielający się w bohaterkę imieniem Rianna po raz kolejny odwiedzali planetę Danuta i zdobywali plany Gwiazdy Śmierci... niezależnie od Kyle'a Katarna, który zresztą w tej produkcji się nawet pojawia. Jak wybrnięto z tej nieścisłości w "Lethal Alliance"? Całkiem zgrabnie, biorąc pod uwagę okoliczności. Okazało się, że Rianna wykradła zaktualizowaną wersję danych pierwotnie pozyskanych przez Kyle'a Katarna.

rogue-one-gwiazda-smierci-plany-star-wars-gwiezdne-wojny-expanded-universe-legendy-lotr-1 class="wp-image-1923199"
Gwiazda Śmierci stała się bohaterką książki

Osoby trzymające pieczę nad Expanded Universe postanowiły to w końcu jakoś uporządkować.

Udało się to zrobić za sprawą powieści "Gwiazda Śmierci" z 2017 r., w której opowiedziano historię powstania stacji od początku do końca. Ta bardzo zgrabnie łączyła wątki, również te z trylogii prequeli. Wyjaśniła nawet skąd dokładnie wzięła się podatność stacji na atak przeprowadzony przez Luke'a Skywalkera. Autorzy powieści - Michael Reaves i Steve Perry - znaleźli sposób, by spójnie połączyć wszystkie dotychczas opowiedziane historie. Udało im się wpleść w to wszystko wątek pierwszego ataku na stację z gry "Star Wars: Battlefront II" i połączyć to z akcjami na planetach Toprawa i Danuta.

Wątek planów Gwiazdy Śmierci poruszono już rok później przy okazji premiery gry "The Force Unleashed".

Poznaliśmy w niej zupełnie nową postać, czyli sekretnego ucznia Vadera. Galen Marek, znany też jako Starkiller, okazał się kluczowy dla uformowania się Rebelii na dwa lata przed "Nową nadzieją" i to dzięki niemu Sojusz w ogóle wiedział, czego powinien szukać. W misji odbywającej się na pokładzie niesławnej stacji bojowej Galen uratował przywódców Sojuszu.

W tym długoletnią liderkę buntowników Mon Mothmę, senatora Garma Bel Iblisa i ojca Leii, Baila Organę. Wydarzenia z "The Force Unleashed" miały miejsce przed samym zdobyciem planów, ale to tutaj Rebelia dowiedziała się o istnieniu tej przerażającej broni. Jest to więc niejako prequel do wszystkich kolejnych wydarzeń związanych z "Nową Nadzieją".

rogue-one-gwiazda-smierci-plany-star-wars-gwiezdne-wojny-expanded-universe-legendy-lotr-1 class="wp-image-1923250"
Stacja bojowa Imperium została zniszczona dopiero w Bitwie o Yavin

Podsumujmy jeszcze, jak zdobycie planów Gwiazdy Śmierci przebiegało chronologicznie:

  • Liderzy Rebelii dowiadują się o istnieniu planów po tym, jak uratował ich Galen Marek i uznano, że trzeba znaleźć jej słaby punkt;
  • Han Solo zmuszony przez kapitana Raymusa Antillesa pomógł Rebeliantom potwierdzić istnienie stacji bojowej i ogrom jej destrukcyjnych możliwości;
  • szpiedzy na planecie Ralltiir odkryli nazwę stacji;
  • generał Tion zakochany w księżniczce Lei zdradził rodzinie Oranga siłę rażenia stacji i był źródłem informacji o lokalizacji planów;
  • część planów wykradli więźniowie bezpośrednio z pokładu Gwiazdy Śmierci i wysłali je do agentów w kompleksie Polis Massa, a 501. Legion nie zdążył ich odzyskać na czas; Vader dowiedział się jednak, na który statek trafiły;
  • za transmisję danych zdobytych w placówce AX-235 na Tantive'a IV i ochronę tego statku przed udaniem się na Toprawę odpowiadali m.in. Biggs Darklighter i Keyan Farlander;
  • misja na planecie Danuta, którą wykonywali Kyle Katarn i Rianna Saren, pozwoliła odkryć kolejne niepełne plany stacji ponad te zdobyte przez buntowników na pokładzie Gwiazdny śmierci i z placówki AX-235, a oba nowe zestawy wysłano do księżniczki Lei;
  • Darth Vader został zatrzymany przez Proroków Ciemnej Strony w drodze na Toprawę, ale przejrzał ich, a potem ruszył dalej w pogoń;
  • Imperator odkrył zdradę Moffa Kalasta i spisek Bothan wspierających Rebelię, a następnie dowiedział się, gdzie przesłano plany;
  • w operacji Skyhook na Toprawie zdobyto ostatnią część schematów Gwiazdy Śmierci i przesłano ją na Tantive'a IV, na którego pokładzie księżniczka Leia wgrała wszystko, co miała, do pamięci droida R2-D2;
  • resztę historii już znamy z filmu "Nowa nadzieja".

Gwiazda Śmierci w nowym kanonie:

Hologram stacji bojowej widzieliśmy w 2002 r. w filmie "Atak klonów". Plany z rąk Separatystów zdobył hrabia Dooku, by przekazać je przyszłemu Imperatorowi. Rozpoczęcie budowy obserwowaliśmy pod koniec "Zemsty Sithów" w 2005 r., a w 2017 r. stacja pojawiła się w serialu "Rebelianci". O kulisach jej powstania opowiada zaś książka "Rogue One: Catalyst" wydana na chwilę przed premierą filmu "Łotr 1".

Czytaj też: "Catalyst: A Rogue One Novel" to lektura obowiązkowa każdego fana "Gwiezdnych wojen".

O tym, co było dalej, opowiada zaś "Łotr 1", który mocno inspirował się Expanded Universe. W akcji zdobycia planów brały udział zupełnie nowe postaci, w tym Jyn Erso (której imię i nazwisko przywodzą na myśl partnerkę Kyle'a Kataryna, Jan Ors), ale wykorzystano motyw bitwy kosmicznej oraz akcji naziemnej polegającej na infiltracji imperialnej placówki.

REKLAMA

W cyklu NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA