REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Huragan nostalgii. Ponad 2000 gier na MS-DOS w twojej przeglądarce

Internet Archive stale powiększa swoją bibliotekę gier na MS-DOS. Jeszcze do niedawna liczyła ona około 1000 tytułów, obecnie jest ich niemal 2400. Wszystkie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i całkowicie bezpłatnie.

07.01.2015
15:02
Huragan nostalgii. Ponad 2000 gier na MS-DOS w twojej przeglądarce
REKLAMA
REKLAMA

Dla części graczy to fantastyczne miejsce żeby odświeżyć sobie niektóre klasyczne pozycje, w które zagrywaliśmy się przed laty na szkolnych lekcjach informatyki i u znajomych posiadających w domu komputery. Dla młodszego pokolenia graczy to z kolei znakomita okazja by zapoznać się z tytułami, które rozpalały wyobraźnię i rządziły w starożytnych już czasach. Uprzedzam jednak, że ta nostalgiczna podróż wciąga jak czarna dziura i jeżeli macie teraz coś ważnego na głowie, zajmijcie się tym ZANIM odwiedzicie przepastne Archiwa.

ms dos internet archives

"The Oregon Trail", "Disney's Aladdin", "Heretic - Shadow of the Serpent Riders", "Dune", "Golden Axe", "Sim City", "Street Fighter II", "Prince of Persia", "Jazz Jackrabbit"... mógłbym tak jeszcze bardzo, bardzo długo. Znalazłem tu zdecydowaną większość kultowych gier, które udało mi się przypomnieć - choć niestety nie wszystkie, brak tu między innymi "Blooda" czy "Command & Conquer: Red Alert". Są za to także "Franko: The Crazy Revenge" autorstwa polskiego studia World Software, czy znane chyba wszystkich "Liero" oraz "Deluxe Ski Jump".

dsj ms dos

Nie wszystkie emulacje działają jak należy - niektóre w ogóle odmawiają uruchomienia się, inne - jak na przykład wymieniony wyżej "DSJ" są kompletnie niegrywalne, ze względu na spowolnienia uniemożliwiające sensowną rozgrywkę. Zawodna bywa również wyszukiwarka, która nie zawsze wyświetla poprawne wyniki, a niekiedy nie pokazuje gier, które znajdują się w bibliotece. Nie ma jednak na co narzekać, to wciąż wersja beta i wszystkie błędy mają być systematycznie naprawiane, a większość tytułów śmiga bez zarzutu.

Do odpalenia gier wystarczy przeglądarka obsługująca JavaScript. Za emulację odpowiada DOSBox, umożliwiający bezproblemowe sterowanie za pomocą myszy oraz klawiatury i oferujący tryb pełnoekranowy.

golden axe ms dos
REKLAMA

Zdecydowana większość z gier na MS-DOS może wydawać się obecnie tak archaiczna, że aż karykaturalna - szczególnie tym, którzy nie mieli okazji poznać ich gdy były nieco bardziej na czasie. Toporne, uproszczone do granic, z pokracznym sterowaniem - wciąż jednak warto je odpalić, by przypomnieć sobie (lub zobaczyć) w co grało się ostatecznie wcale nie tak dawno temu i jak bardzo ewoluowała ta branża w tak krótkim okresie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA